Ph.D.-tézisek a Budapesti Műszaki Egyetemen
Doktori összefoglalók
 

Viczián Zsolt

Kertészeti-élelmiszeripari minőségbiztosítási rendszerek informatikai támogatása
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, 2000
 

Munkám célja a hazai agrár-élelmiszer ágazat specialitásait figyelembe vevő ISO 9002 minőségbiztosítási rendszer informatikai támogatási pontjainak meghatározása volt, és az ehhez tartozó folyamatok, algoritmusok, adatbázisok és szoftverek megtervezése és demonstrációs szintű megvalósítása. Ugyancsak célom volt az agrár ágazatban kiemelt fontosságú, termeléskövetést és előrejelzést támogató ISO elem — statisztikai módszer — kidolgozása.

Annak érdekében, hogy a kertészeti termelést egy terménynél teljes mélységében megismerjem, témavezetőmmel és konzulensemmel kiválasztottunk egy teljes termelési folyamatot, amelynek egy kiemelt ISO elemét — a statisztikai módszerek minőség-szempontú alkalmazását — teljes körűen vizsgáltam és fejlesztettem.

Az agrár-élelmiszer ágazat megfelelő termelési folyamatának kiválasztásában az alábbi szempontokat vettem figyelembe:

Jellemezze a folyamat az ágazat minőségbiztosítási és irányítási problémáit, különös tekintettel a még ebben az évben érvénybelépő új nemzetközi szabványra, melynek tervezését (ISO/DIS 9001:2000) áttanulmányoztam. A tervezet a jelenleg érvényben lévő ISO 9001:1994 és ISO 9002:1994 nemzetközi szabványokat össze kívánja vonni, és kiemelt szerepet ad majd a statisztikai módszereknek az alábbi szabványpontokban:

Figyelembe vettem továbbá azt a tényt, hogy a termelési folyamat nyomonkövetéséhez és a statisztikai elemzésekhez nagy mennyiségű adatra van szükség — ezért az agrár ágazat rendkívül különböző hosszúságú termelési ciklusait tekintve választottam a gombatermesztés vizsgálatát.

Munkám főbb eredményei az alábbiak:

  1. Megvizsgáltam a minőségbiztosítási rendszerek informatikai támogatására alkalmazott szoftvereket, és megállapítottam, hogy nincsen olyan meglévő, az agrár ágazat specialitásait figyelembe vevő program, mely fejlesztés nélkül alkalmazható lenne.
  2. Meghatároztam a Lotus Notes alapú dokumentáció-kezelő rendszer szemléletében az ISO 9002 szabványelőírások alapján, az (általánosságban vett) agrár termelés folyamatábráit.
  3. A folyamatábrák algoritmusai alapján megterveztem a teljes folyamatteret leíró adatbázis modulokat és az egyes modulok dokumentumait, azok mezőit, illetve a szükséges adatbázis lekérdezéseket.
  4. A gombanövekedés folyamatának nyomon követésére olyan méréstechnikát határoztam meg, melynek kivitelezése olcsó, ugyanakkor a növekedési folyamatra gyakorolt hatása elhanyagolható. A méréstechnikát, méréskiértékelést támogató szoftverek megtervezésével és elkészítésével egészítettem ki. A készített szoftverek alkalmasak a zsákon termesztett csiperkegomba felülnézeti fényképei alapján a kalapátmérő eloszlás automatikus, illetve félautomatikus meghatározására.
  5. A gombák kalapátmérő-eloszlásának időbeli változását modelleztem neurális hálózattal. A neurális hálózatot megterveztem, betanítottam. A hálózat működését független mérési sorozatokból származó adatokkal ellenőriztem.
  6. A gombák kalapátmérő-eloszlásának időbeli változását differenciálegyenletekkel megadott folyamatmodellekkel írtam le. A folyamatmodelleket a mérési eredményekkel összevetettem.
  7. A létrehozott mérési és méréskiértékelési eljárásokat, illetve folyamatmodelleket a minőségbiztosítási szemléletű folyamatnyomonkövetési módszer kidolgozásában alkalmaztam.