DIGITÁLIS KÉPFELDOLGOZÁS ANYAGTUDOMÁNYI ALKALMAZÁSA

Gácsi Zoltán
Miskolci Egyetem Anyagtudományi Intézet Fémtani Tanszék


Az összetett anyagok térbeli szerkezetének modellezésével és a mikroszkópos szövetképek számítógépes feldolgozásával kapcsolatos ismeretek kutatása mindenütt jelen van, ahol az anyagok szerkezetét mikroszkóppal vizsgálják. Viszonylag új, interdiszciplináris tudományterületrõl van szó, amelynek jelentõsége az 1980-as évektõl kezdve fokozatosan növekszik, s napjainkra az anyagok szerkezetével kapcsolatos kutatások egyik kulcsterületévé vált.

Az elõadás röviden áttekinti a sztereometrikus mikroszkópia matematikailag megalapozott elméletét. Tárgyalja az anyagtudományi szempontból kiemelkedõ jelentõséggel bíró mikroszerkezeti modelleket, így például érinti a lemezes szerkezetek jellemzési lehetõségeit, a részecskék közötti távolság meghatározási módjait, a random mozaik modelleket és a viszonylag új keletû fraktál modelleket.

A digitális képfeldolgozás és a számítógépes képelemzés tárgyalása az anyagtudományi problémák köré épül. Az elõadás a képi transzformációkat, a bináris képek létrehozását és a bináris mûveleteket az anyagtudomány gyakorlati feladatain keresztül illusztrálja. Bemutatja a transzparens anyagok kristályosodásakor kialakuló dendrites szerkezet jellemzési lehetõségeit; front polimerizációval létrehozott kompozitban lévõ fémrészecskék eloszlásának vizsgálatát; töretfelületek jellemzését; karbonszálakkal erõsített fémmátrixú kompozit mikroszerkezetét; valamint kerámia szemcsék eloszlását alumínium alapú kompozitban.



Vissza