VEGYÜLET-FÉLVEZETÕK ÉS VEGYÜLET-FÉLVEZETÕ FÉNYFORRÁSOK

Põdör Bálint és Rakovics Vilmos
MTA Mûszaki Fizikai és Anyagtudomány Kutató Intézet



 

Bár a szilícium az elektronika domináns félvezetõ anyaga, és nem valószinû, hogy a közeli, illetve belátható jövõben ez a helyzet megváltozna, fénykibocsátó eszköz készítésére fizikai tulajdonságai miatt nem alkalmas. Ellenben a vegyület-félvezetõk, elsõsorban a direkt sávszerkezetû III-V és részben a II-VI típusúak, melyek fizikai tulajdonságaik, kristály- és elektronszerkezetük tekintetében szoros rokonságban állnak az elemi, IV oszlopbeli félvezetõkkel, így a szilícummal is, lehetõvé teszik igen jó hatásfokú fénykibocsájtó eszközök létrehozását úm. a világító dióda (spontán emisszió) és a lézer (stimulált emisszió).

A különbözõ vegyület-félvezetõk illetve azok többkomponensû elegykristályai révén a tiltott sáv szélessége és így a kibocsájtott fény hullámhossza széles határok között "méretre szabható". A három- de elsõsorban a négykomponensû elegykristályokból illetve azok epitaxiás rétegeibõl rácsállandó-illesztett és így az ideálisat megközelítõ határfelüleletekkel összekapcsolt heteroátmenek építhetõk fel, a tiltott sáv és a beépített potenciálgátak független beállításával kombinálva.

Az elõadás a fentieket az MTA Mûszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetben a III-V típusú vegyület-félvezetõk és optoelektronikai eszközök területén folytatott és jelenleg is folyó kutatások eredményeibõl vett példákkal illusztrálja, többek között a GaAlAs/GaAs, InGaAs/InP, és a GaInAsP/GaSb anyagrendszerekkel, továbbá a belõlük készített világító diódákkal és lézerekkel.



Vissza