Az élet édes szavai, avagy mit rejt a szénhidrát kód
Somsák László
Debreceni Egyetem, Szerves Kémiai Tanszék

A biológiai információ-tárolás és -átadás alapfolyamatai a nukleinsavakhoz és fehérjékhez kapcsolhatók. Az intra- és intercelluláris felismerési jelenségek átfogó megértése azonban nem lehetséges pusztán a nukleotidok és az aminosavak már igen jól ismert kódrendszerének segítségével.
A felnőttkorba lépő új tudományterület, a glikobiológia mind több és több bizonyítékot szolgáltat egy harmadik biológiai jelátadó és -felismerő rendszer létezésére és működésére. E rendszer kódszavait cukrok alkotják, az ezekből összeálló mondatok pedig a szénhidrátfelismerő fehérjék egyik speciális csoportja, a lektinek által olvashatók. A szénhidrát kód szerepe olyan alapvető jelenségekben kulcsfontosságú, mint pl. a sejtadhézió, a sejtosztódás kontakt gátlása, a patogének elleni immunvédelem, az ivarsejtek egymásra találása.

A sejtszintű felismerés kódjának igen szigorú követelményeket kell kielégítenie a biokémiai affinitás, az információ félreérthetősége vagy éppen félremagyarázása terén. Ehhez igen nagy tárolókapacitás és ezzel együtt az egyszerű előállítás, illetve további módosítás lehetősége szükséges.
Az előadásban bemutatjuk, hogy a szénhidrátok milyen módon képesek a fenti elvárásoknak megfelelni, mely statikus és dinamikus kémiai és sztereokémiai sajátságaik biztosítják a egyes sejtek ujjlenyomatának kialakítását, illetve ezen ismeretek felhasználási potenciálját pl. szénhidrát alapú gyógyszerek kifejlesztésében.