Sherlock Holmes kalandjai a kémiával
Spartacus halotti leple

Visítozás a nappali elõtt

A hamisítvány

– Spartacus vérét! – nevetett Holmes. – Ugyan, barátom, ez nem Spartacus vére.

Egy pillanatig elgondolkoztam.

– Talán az áldozaté? Leeds Lanner vére?

– Nem valószínû. Ez a törékeny lepel, amelybõl a dobozba is hullanak darabkák, sosem volt a tett színhelyén.

– Elvesztettem a fonalat, Holmes. Maga tudja, hogy ki ölte meg Lannert?

– Persze.

– Kinek a vére van a leplen? – kérdeztem. – Ki ölte meg Lannert és miért?

– Nem tudom, kinek a vére van a leplen, és azt sem tudom, hogy embertõl származik-e – mosolygott Holmes. – Figyeljen ide. Spartacust több mint ezerkilencszáz éve temették el. A Spartacus vérében levõ fehérje már régen elbomlott. A fehérjevizsgálat pozitív eredménye egyetlen dolgot bizonyít: azt, hogy Spartacus halotti leple humbug, legfeljebb ügyes hamisítvány.

– Már semmit sem értek.

– Malthus kabátján a foltok nem vértõl, hanem valamilyen festéktõl származnak. Nyilván munka közben kerültek oda. Uriah Malthus nem ölte meg Lannert.

– Akkor a felesége volt?

– Watson, ne ugráljon úgy egyik gyanúsítottól a másikig, mint Lestrade. Vegyük nyugodtan sorra, hogy ki állt kapcsolatban Lannerrel. Malthusnak csak festékek vannak a kabátján. Bart, az áldozat fia, a barátaival volt, neki van alibije. Lanner felesége törékeny asszony, nem tudna megölni egy embert egy golfütõvel.

– Igaza van. Ha meg akarta volna ölni a férjét és Malthusszal el akart volna menekülni, nem ezt módszert választotta volna.

– Végre logikusan gondolkozik, Watson. Mrs. Lannernek azonban fontos szerepe van ebben a történetben. Azon kívül, hogy viszonya volt Malthusszal, ópiumot is szívott. Ez mepdig sokba került. A féltékeny férjnek ezért kellett a leplet hamisíttatnia és drágán eladnia. Azt remélte, hogy így uralkodhat az asszonyon.

– Ópiumot szívott? – kiáltottam fel. – Ezt meg honnan tudja?

– Andrea Lanner-Del Rey grófnõ Leeds Lanner felesége. A Scotland Yard egy másik nyomozása során merült fel Lanner és felesége neve, s emiatt akarták megtudni, hogy a grófnõ ópiumfüggõ-e. A vizsgálatra engem kértek fel.

– De ha a lepel hamisítvány, Tor Heideggert becsapták!

– Kitûnõ, Watson. Miután Heidegger mûgyûjtõ, hamar rájött, hogy hamisítványt adtak el neki. Vitába keveredett Lannerrel, és a vita erõszakba torkollt. Heidegger elég nagy darab ember ahhoz, hogy a tettet végrehajtsa.

– Most, hogy felidézem a látogatásunkat, nem látszott nagyon büszkének legdrágább szerzeményére.

– Nem bizony. Egy hátsó szobában tartotta, és nem is szívesen mutatta meg. Miért lett volna büszke egy hamisítványra, ami miatt még gyilkosságot is elkövetett?

Miközben a bûntényen tûnõdtünk, egy újabb gondolat vetõdött fel bennem:

– Nem gondolja, Holmes, hogy Nietzki új fehérjevizsgálata forradalmasítja a bûnüldözést?

– Lehet, de azt hiszem, egy szép napon nemcsak a vér jelenlétét vagy a vér típusát tudják majd kimutatni, hanem azt is, hogy kitõl származik a vér. A sejtjeinkben talán vannak olyan anyagok, amelyek senki máséra nem hasonlítanak. Ki tudja, mit hoz a tudomány a következõ száz évben?
 


Sherlock Holmes kalandjai a kémiával http://www.kfki.hu/chemonet/
http://www.chemonet.hu/